Masowa likwidacja przedsiębiorstw w dobie Krajowego Systemu e-Faktur
Począwszy od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy dobrowolnie mogą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur, tym samym przygotowując się do obowiązkowego wdrożenia e-faktur od 2024 roku.
Według ustawodawcy Krajowy System e-Faktur (KSeF) zakłada: (...) poprawę warunków i bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej (dzięki m.in. zwiększeniu automatyzacji procesów oraz wprowadzeniu szeregu ułatwień dla przedsiębiorców, które uproszczą wykonywanie obowiązków podatkowych, takich jak przyspieszone zwroty VAT, co będzie miało bardzo korzystny wpływ na płynność finansową, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw).
Skrócenie terminu zwrotu VAT do 40 dni stanowi duży atut dla przedsiębiorcy, co obecnie w niepewnych warunkach rynkowych prowadzenia działalności gospodarczej (wysoka inflacja, nagły wzrost kosztów prowadzenia biznesu i trwająca wojna na Ukrainie) jest korzystne. Jednakże czy korzyść, wynikająca z możliwości otrzymania przyspieszonego zwrotu VAT, jest adekwatna do zagrożenia, jakie przyniesie ze sobą wprowadzenie obowiązkowej faktury elektronicznej?
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na dzień 31 marca 2021 r., nasze społeczeństwo starzeje się – co piąty mieszkaniec Polski ma ponad 65 lat. Ponadto od wielu lat Polska mieści się w pierwszej trzydziestce krajów demograficznie starych na świecie. Z uwagi na to, że mikro, małe i średnie firmy (MMŚP) stanowią 99,8 proc. wszystkich firm w Polsce (raport za 2020 rok Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości), to można zaryzykować stwierdzenie, że znaczącą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta